avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie pe teren aflat in coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie pe teren aflat in coproprietate

Detinem un teren in coproprietate indiviza cu fratele sotului si am dori sa construim o casa doar pe numele nostru. Se poate elibera autorizatia doar pe numele nostru fara ca fratele sa aiba vreun drept asupra constructiei?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:49, 27 Mai 2017
Va trebuie acordul tuturor coproprietarilor.
Se pot incheia tot felul de acte juridice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie de construire Tpopa Tpopa Buna ziua! Aş dori sa aflu dacă se poate obţine autorizaţie de construire locuinţă pe un teren din care solicitanţii autorizaţiei deţin în ... (vezi toată discuția)
Despre dobandirea dreptului de proprietate ContSters193635 ContSters193635 Buna seara, Proprietatea socrilor mei, dintre care numai soacra este in viata, compusa din teren si casa, este detinuta in baza unui certificat de mostenitor ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa Anca Bunea Anca Bunea Buna ziua, As dori sa stiu daca se poate intabula o casa la rosu pe un proprietar si amenajarile interioare (casa finalizata ) pe 2 proprietari Multumesc (vezi toată discuția)