Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... amenzi circulatie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

amenzi circulatie

se prescriu amenzile de circulatie?
Amenzile se trimit la organul fiscal care va urmari incasarea lor. Se prescriu in 5 ani incepand cu data de 1 a anului urmator in care a fost aplicata.
cyan a scris:

Se prescriu in 5 ani incepand cu data de 1 a anului urmator in care a fost aplicata.

Dispozitia in vigoare prevede ca opereaza termenul general de prescriptie,numai in situatia in care creditorul-in cazul de fata statul,in termen de 5 ani nu desfasoara acte si actiuni cu scopul recuperarii debitului
Dar,in cazul debitelor neachitate in termenul legal stabilit,creditorul declina responsabilitatea recuperarii acestuia in favoarea autoritatii financiare responsabil teritorial-care anual emite si comunica contribuabilului impunerea anuala
In cazul existentei debitelor in urmarire se emite exemplarul colorat care informeaza contribuabilul ca se inregistreaza in evidenta fiscala cu debite
Acest act anual emis de catre autoritatea fiscala teritoriala,constituie document si temei legal pentru intrerupere si reluare nou termen de prescriptie