Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... amenzi contraventionale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

amenzi contraventionale

ma numesc tanasoiu lucica am amenzi contraventionale in valoare de 2180ron sant casnica am un baiat bolnav cu paralizie cerebrala grad grav si nu am cu ce plati aceasta suma intrebarea mea este daca pot face contestatie tin sa mentionez ca figurez la taxe si impozite va multumesc/
Exista termen legal prevazut in care se pot formula contestatii impotriva PV contraventie
Daca termenul a decazut,nu mai puteti ataca documentul,respectiv va revine obligatia achitarii amenzii aplicate
Daca nu sunt achitate amenzile in termenul legal prevazut,responsabilitatea recuperarii acestora este declinata in favoarea autoritatii fiscale teritoriale,care va deschide dosar pentru debite in urmarire,va comunica contravenientului obligatiile de plata-inclusiv prin impunerea anuala-exemplarul colorat