Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune-ajutor urgent!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune-ajutor urgent!

Sot si sotie casatoriti de 7 ani. Au impreuna o fetita de 5ani. Locuiesc intr-un apartament proprietatea sotului de dinaintea casatoriei. ce drepturi are sotia si copilul minor la acest apartament dupa moartea sotului avand in vedere ca decedatul mai are un frate si ambii parinti in viata? Pot fi dati afara din casa? Ce drepturi au si asupra celorlalte averi? Va multumesc anticipat!
Am inteles ca sotul dvs.a avut un apartament dobandit inainte de casatorie.Aveti impreuna un copil,iar sotul este pe moarte sau a decedat.In acest caz intreaga masa succesorala(inclusiv apartamentul) va revine dvs. in cota de 1/4 parti si colilului in cota de 3/4 parti.Celelalte rude nu au vocatie succesorala.
Multumesc foarte mult si sper sa aveti dreptate.
Dv. şi copilul decedatului sunteţi moştenitori rezervatari, care înlătură pe ceilalţi moştenitori nerezervatari (cei enumeraţi de dv.) de la moştenire. Deci rămâneţi doar soţia supravieţuitoare şi copilul defunctului.