Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare buletin

Buna ziua am divortat de sot si imi trebuie sa fac buletinul ca l.am pierdut da mau trimis la judecatorie pentru decizie definitiva si fara el nu pot face buletinul ce sa fac.?el este plecat in strainatate si nu vine in tara
Va faceti o carte de identitate provizorie si dupa iesirea decizie definitive o schimbati cu una cu valabilitate de 10 ani.
Pentru inceput solicitati un CIP pe motiv lipsa dovada adresei de domiciliu+lipsa sentinta de divort, pentru a putea sa mergeti la judecatorie. Daca exsotul nu vine in tara dar doreste sa va ia in spatiu(asta in cazul in care dvs. nu figurati in contract),poate sa dea declaratia de primire in spatiu la ambasada ori consulat. Sentinta de divort nu e o problema ca va solicitati dvs. alta pe baza carti provizorii. Mai aveti solutia de a va face buletinul la adresa altcuiva(o ruda, o prietena, vecina, cunostinta, etc), care este de acord sa va ia in spatiu.