Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen Prescriptie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen Prescriptie

Doresc sa stiu care este termenul de prescriptie privind recuperarea drepturilor salariale in baza unei hotarari judecatoresti de anulare a unei decizii de concediere la care s-a efectuat o executare silita partiala la un an de la pronuntare. Ramane trei ani de la pronuntare sau se prelungeste termenul cu trei ani de la data ultimei executari silite ?
Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel.

Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a obţine executarea silită. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, termenul de prescripţie începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.

Cursul prescripţiei se întrerupe pe data îndeplinirii în cursul executării silite a unui act de executare. După întrerupere, începe să curgă un nou termen de prescripţie.