avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri legale in strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri legale in strainatate

Buna ziua,

Vin cu o intrebare, in speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns documentat.

Am o prietena angajata in Italia cu forme legale de 2 - 3 ani. Anual isi declara acolo veniturile, platind impozitele aferente. Recent a aflat ca ar fi intrat in vigoare o lege care ii obliga pe cei care muncesc in strainanate sa plateasca si in tara un impozit de 5% din salariul minim (sau mediu?) pe economie!?!?? Sper sa nu fiu total pe langa subiect, e o situatie in care nu sunt documentata absolut deloc.

Intrebarea e - este necesar sa faca in Romania anumite demersuri/declaratii din care sa rezulte ca plateste in Italia impozitul pe venit? Si daca da, catre ce institutii ar trebui sa se indrepte? E nevoie de o documentatie anume in acest sens? (O data pe an vine in tara intr-un concediu de 30 de zile, si ar vrea sa fie pregatita in caz ca e ceva ce trebuie rezolvat in acest sens, pentru a nu se trezi cu surprize).

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:40, 30 Mai 2017
Cred ca va referiti la contributia de sanatate.

Daca e vorba despre aceasta, rezidentii din Romania trebuie sa faca dovada ca platesc in alta tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pentru venituri din dobanzi bancare persoana cu rezidenta in italia asbinvest asbinvest Buna ziua ! Sunt persoana cu rezidenta in Italia si cu servici pe baza de contract in Italia , orasul Milano de peste 8 ani de zile iar in Romania , loc. ... (vezi toată discuția)
Cetatean roman cu contract bulgar, trimisa la lucru in italia Ali12 Ali12 Buna ziua, Sunt din Romania si lucrez in Italia din martie 2016. Contractul de munca este unul bulgar iar toate taxele sunt platite in Bulgaria. In ... (vezi toată discuția)
Plata cass persoana care lucreaza in strainatate cu contract de munca galaoan galaoan Buna seara, In noul Cod fiscal se pune problema ca persoanele cu domiciliul in Romania, dar care lucreaza in strainatate, sa plateasca o anumita contributie ... (vezi toată discuția)