Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incalcare a Regulamentului de Ordine Interioara si a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incalcare a Regulamentului de Ordine Interioara si a Contractului Colectiv de Munca

Buna ziua! Poate ma "descurcati" in urmatoarea problema:
Un angajat al societatii a incalcat flagrant ROI - ul cat si CCM-ul. Conform Codului Muncii eu pot uza de:
Art. 36 (1) Sancţiunile disciplinare care se pot aplica în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăşi 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază şi, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.

Daca abaterea este deosebit de grava pot trece direct la litera f a articolului ? Evident dupa ce sunt urmati pasii premergatori unei astfel de sanctiuni.

Care este "abaterea deosebit de grava?"
da, cu respectarea conditiilor pe care le implica aceasta decizie...infiintarea comisiei de disciplina, preaviz, etc.
premergator aplicarii sanctiunii trebuie efectuata cercetarea administrativa a faptei si, in functie de aceasta, se opoate stabili gravitatea faptei si sanctiunea corelativa.
Pe baza unui proces-verbal de costatare a faptei comise sau Referat al sefului ierarhic, Directorul declanseaza procedura de cercetare disciplinara.

Se intruneste Comisia de disciplina si in urma stabilirii gradului de vinovatie/nevinovatie al salariatului se apllica sanctiunea disciplinara care poate fi desfacerea CIM.
Angela D, Consultant resurse umane
1. In R.I. sunt prevazute faptele pentru care se sanctioneaza salariatul cu avertisment, faptele pentru care se sanctioneaza cu reducerea salariului si... tot asa... faptele pentru care se procedeaza la desfacera disciplinara a CIM.
De asemenea sunt precizate si faptele mai putin grave a caror repetare duc la desfacera disciplinara a CIM.
2. In functie de gravitatea faptei procedati la sanctiunea prevazuta de R.I., cu respectarea procedurii legale.
3. Daca nu aveti toate astea prevazute in R.I., decizia de sanctionare (inclusiv desfacerea disciplinara a CIM) este atacabila in instanta de judecata.