Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tutela persoana fara discernamant si fara apartinatori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tutela persoana fara discernamant si fara apartinatori

buna ziua. a o problema. sunt angata la Primarie, inspector in cadrul compartimentului autoritate tutelara.
avem o situatie in care avem o persoana fara discernant internata intr-un azil. părintii sai au decadat iar in urma lor ea a ramas mostenitoarea unui apartament. pt persoana fara discernamant trebuie numit un turore care sa ii administreze bunurile. nu gasim rude si noi (autoritatea tutelara) conform legii vom fi numiti tutori. sefa mea de birou zice ca daca nu gasim tutore, si vom fi numiti noi, va trebui sa paltim din salariul nostru impozitul si cheltuieleile pt apartamentul respectiv. e posibil asa ceva? sau ce ma sfatuiti sa fac?
drmon, utilizator
Art. 174

Obligaţiile tutorelui

(1) Tutorele este dator să îngrijească de cel pus sub interdicţie judecătorească, spre a-i grăbi vindecarea şi a-i îmbunătăţi condiţiile de viaţă. În acest scop, se vor întrebuinţa veniturile şi, la nevoie, toate bunurile celui pus sub interdicţie judecătorească.

Ce v-a zis " sefa" e o aiureala.
Nu putem găsi tutore pentru ca nu are rude
În lipsa unei rude, afin ori prieten de familie al pesoanei puse sub interdicție, veți putea administra bunurile persoanei, însă toate cheltuielile necesare se vor face din venituri obținute prin închirierea apartamentului de pildă. Nu puteți fi obligați să achitați din banii proprii, este absurd. Trebuie însă să depuneți toate diligențele pentru o cât mai bună administrare a bunurilor. Dacă persoana respectivă este instituționalizată, practic nu prea are de ce să păstreze apartamentul, astfel că el poate fi înstrăinat iar banii depuși într-un cont și folosiți la nevoie în beneficiul persoanei bolnave.
Persoana este ibstitutionalizara dar la o institutie de stat. Cheltuielile care se aduna la apartament sunt problema : impozitul anual, penalități de la impozit si nici de la asociație nu vrea sa o taie de tot... Ca cica se nai plătește lumina pe casa scării... Prostii