Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tranzacție partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tranzacție partaj

Bună ziua
Sunt înaintea unui divorț de comun acord cu un minor de 17 ani
Vreau să știu dacă în tranzacția de partaj de după divorț poate fi trecută o donare a apartamentului de drept comun cu soția mea fiului nostru cu uzufruct viager soției mele, iar ea să preia plata creditului de nevoi personale, eu fiind titularul creditului iar ea coplatitor
Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Bună ziua,

Trebuie să vă adresați unui notar, fiind vorba despre un act translativ de proprietate a unui imobil, deci trebuind a fi încheiat în formă autentică. Vă va trebui aprobarea băncii, de preluare a creditului ipotecar de către soție.Fiind vorba despre un act de donație, trebuie să știți că, în eventualitatea în care vi se vor naște alți copii, la un moment dat aceștia vor putea cere, pentru partea ce vi s-ar fi cuvenit dumneavoastră, revocarea donației pentru surveniență de copil. În contract, vă recomand să menționați neapărat că donația este scutită de raport, notarul vă va explica.

Cu respect,
Ionela Bâc
Sunt mai multe acte de incheiat si trebuie vazut daca e lșegata cumva in acte creditarea de donatie.
Este un credit de nevoi personale luat pentru îmbunătățirea locuinței
Fără ipotecă
Nu stiu daca e posibila doar o donatie si gata, trebuie vazut.
Ar fi indicat si un partaj ulterior pe acel credit pentru siguranta partilor. Eventual studiata varianta cu implicarea bancii si cea fara implicarea bancii.