Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutor public judiciar neacordat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutor public judiciar neacordat

Buna seara,

Am depus o cerere de chemare in judecata pentru succesiune. Am solicitat ajutor public judiciar, instanta mi-a cerut diverse dovezi ca nu am venituri etc. Am depus tot ce mi s-a cerut. Apoi mi-a cerut un extras de cont curent. L-am depus (aveam 500 lei in cont). Azi m-am trezit ca mi s-a respins cererea de ajutor public judiciar ca neintemeiata. Cu drept de reexaminare in 5 zile de la comunicare. Ma gandesc ce sa fac? Mai am un dosar in care am primit ajutor public judiciar, fara probleme.
Stie cineva cum se procedeaza daca imi va respinge si cererea de reexaminare?

Multumesc.
Gheorghe Popescu
Asteptati motivarea, formulati cerere de reexaminare. Daca se respinge trebuie sa achitati taxa de timbru. In cazul in care nu o achitati actiunea va fi anulata ca netimbrata.