Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum imi pot recupera masina?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum imi pot recupera masina?

buna seara. Acum un an mi am cumparat o masina in care sa facut acte de vanzare-cumparare.pe contract era trecuta mama celui care o vindea iar pe talon era trecut primul proprietar al masini.i am cerut si fiscalul in care mi a zis sa astept o luna sau doua si imi va da fiscalul .. ca este in regula daca voi circula asa nu voi avea probleme. am zis sa astept si nu puteam sa o inmatricolez era taxa foarte mare. in timp am avut o problema la masina si am dus o in service pt reparatie dupa ce le am aratat actele masini cei de acolo nu au vrut sa mai discute cu mine ci vroiau cu proprietarul masini cel care mai era in talon. am primit telefon de service ca au vb cu el si ca imi va radia masina si nici fiscalul nu l am mai primit de la cel care am cumparato si mi a fost si radiata masina. in momentul asta nu o mai am nu stiu unde se afla, pt ca nu au vrut sa imi spuna cei de la service unde este. imi doresc sa o recuperez sau bani.ce mai pot face in cazul asta. Multumesc
Atentie sporita cu termenul in care incercati sa solutionati ,ca sa nu intervina prescriptia
Ati facut o mare gafa ca ati achizitionat vehicul de la intermediar care nu avea cum sa va puna la dispozitie certificat fiscal si fisa de radiere daca nu a inmatriculat auto pe rolul sau fiscal
Va aflati intr-o situatie delicata in care ati avansat o suma de bani ,ati achizitionat o masina al carui proprietar nu sunteti si nici nu cunoasteti unde se afla aceasta
Aveti document de introducere in service a vehiculului ?
daca aveti dovada ca ati introdus auto pentru reparatii,solicitati oficial service-ului sa va comunice situatia acesteia
Incercati sa contactati proprietarul din documentele masinii sa obtineti procura pentru a desfasura demersuri
Eficient ar fi sa promovati actiune impotriva vanzatorului
Succes !
Dacă aveți probe puteți demara acțiune în justiție.
VA multumesc
Acum o saptamana am dat o masina proprietate personala cu numere de Germania in proba am schimbat cu alta masina si nu sunt multumit de ea si domnul respectiv nu Vrea sa mai inapoieze bunul meu