Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despagubire victima vatamare corporala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despagubire victima vatamare corporala

Spuneti.mi va rog, cine are obligatia de a despagubi victima unui incident usor in trafic, soldat cu vatamari corporale usoare (doar zgarieturi, vanatai), RCA sau cel care este vinovat de producerea acestor vatamari corporale? Multumesc frumos!
In cazul unui eveniment rutier, asiguratorul la care este incheiata polita rca a soferului vinovat plateste despagubirile pentru daune materiale si vatamari corporale.Nu seacorda despagubirile pentru auto vinovatului si pt soferul vinovat.
Olga Tanasa, Consultant asigurari
Multumesc pentru raspuns! Sa inteleg ca orice proces ar initia face victima, banii nu vin din buzunarul vinovatului, ci trebuie sa se inteleaga cu asiguratorul?
Buna ziua
Daca persoana vatamata nu poate dovedi cu acte medicale (bilet de iesire din spital, certificat de la IML, etc.) ce vatamari corporale a suferit in urma accidentului , nu va obtine nicio despagubire de la nimeni pentru ca nu se poate stabili un prejudiciu. Doar durerea nu se poate masura in bani.