Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avans din strainatate pentru cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avans din strainatate pentru cumparare apartament

Buna ziua,
am vrea sa cumparam un apartament.Dar noi suntem in Germania si am rugat pe cineva sa faca un video despre apartament.As vrea sa dati sfat, cum sa procedam?
Daca ne place apartamentul, cum putem sa transferam avansul, in mod sigur, sa nu fim pacaliti?
Astept rasunsul d-voastra.
Cu stima
Istvan Szakacs
Trebuie să mandatați pe cineva din țară (o rudă, un prieten sau un avocat) pentru a încheia antecontractul și, eventual, contractul de vânzare-cumpărare.
Multumesc mult ptr.raspuns.
Ca sa mandatezi pe cineva de acasa din Germania e posibil?
Este posibil, cel mai simplu este să mergeți la unul dintre consulatele României din Germania și să dați o procură specială persoanei pe care doriți să o mandatați, în sensul de a negocia și încheia antecontractul și contractul de vânzare cumpărare. Pentru procură aveți nevoie de datele de identificare ale celui mandatat (cartea de identitate).