Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... concediu fara plata in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

concediu fara plata in invatamant

Buna ziua! Sunt invatator cu 30 de ani vechime, timp in care nu am beneficiat de concediu fara plata. Cunosc formularea "o data la 10 ani" . Pot beneficia de 2 ani de concediu fara plata in aceste conditiii?
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Irinel Nicoara
irinelnicoara, utilizator
Nu puteti beneficia de CFP de 2 ani consecutivi , in baza Legii 1/2011.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Ulterior am aflat ca pot beneficia de doi ani de concediu fara plata, cumulati, conform Contractului Colectiv de munca unic pentru invatamantul preuniversitar, articolul 31, alineatul 5. Poate foloseste si altcuiva aflat in cautarea acestei informatii.
irinelnicoara, utilizator
Din ce inteleg eu din Contractul Colectiv de munca unic pentru invatamantul preuniversitar, articolul 31, alineatul 5, puteti beneficia chiar de trei ani consecutivi de concediu fara plata. Este adevarat?