Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Luarea in spatiu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Luarea in spatiu

Buna ziua. M-am mutat de curand cu viitoarea sotie din orasul de domiciliu in alta localitate. Am luat un apartament in chirie si contractul l-am facut doar pe numele meu pentru decont. Pentru a primi viza de flotant prietena mea aveti idee ce as putea face tinand cont ca proprietarul apartamentului este plecat in Spania?
In calitate de chirias nu puteti sa luati in spatiu o alta persoan pentru viza de flotant. Proprietarul trebuie sa va trimita in acest sens o procura sau altei persoane cunoscute emisa de ambasada sau consulat.
Numai proprietarul poate lua in spatiu(viza flotant-resedinta),chiriasul nu are acest drept,doar daca i-a fost dat acest drept de proprietar prin contractul de inchiriere.