Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prima casa

Buna ziua! Avem in proprietate un teren intravilan, 475mp.intabulat. si o casa care nu este intabulata inca, dar apare la primarie si platim impozit. Sotul detine si o parte din apartamentul mamei, care traieste inca in el.Putem sa beneficiem de creditul Prima casa?
Daca imobilul pe care il detineti nu are o suprafata utila mai mare de 50 mp iar cota parte a sotului din apartamentului mamei are mai putin de 50 mp ori este obtinuta prin mostenire, va putei incadra pentru obtinerea unui credit prin PC.
Criterii de eligibilitate: suprafata utila imobil detinut in proprietate sa fie sub 50 mp, nu se iau in considerare cotele parti obtinute prin mostenire.