Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie

Buna ziua,
Am un pfa din anul 2014. La inceputul lunii decembrie 2016 am nascut, iar pfa-ul l-am suspendat cu data de 16.01.2017.
O data cu suspendarea activitatii am depus si decl 200 privind venitul realizat pe anul 2016.
Cand am primit indemnizatia am vazut ca mi s-a calculat tinand cont de venitul estimat si nu de cel realizat. De asemenea nu am beneficiat de indemnizatie pe perioada de lauzie desi am depus o cerere pe propria raspundere asa cum imi cerea la dosar.
1.Imi puteti spune va rog daca este corect ca mi-au luat in calcul venitul estimat care e mai mic si nu pe cel realizat?
2.De asemenea daca puteti va rog sa imi trimiteti dvs baza legala unde scrie ca daca nu am beneficiat de concediu medical platit trebuie sa primesc banii de cand s-a nascut copilul?
3. De ce se scade impozitul pe venit? Nu este nedeductibil?
Multumesc din suflet!
Numai bine!
Buna ziua,

1. Conform OUG 111/2010 Art. 13.
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezentând indemnizaţie sau stimulent de inserţie, se acordă pe bază de cerere, însoţită în mod obligatoriu de:
d) dovada eliberată de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;

In concluzie, se ia in calcul documentul care atesta venitul realizat, nu cel estimat;

2. Conform OUG 111/2010 Art. 15. - (1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
b) începând cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;

3. Conform Codului Fiscal, CAPITOLUL II - Venituri din activități independente
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat în străinătate;

O zi buna.
Multumesc mult pt raspunsul dvs si pt timpul acordat!
La dosarul depus pentru indemnizatie am depus adeverinta de venit de la finante in care apare venitul estimat cu toate ca am depus o data cu suspendarea pfa-ului si decl 200 privind venitul realizat. Cand am cerut ca cei de la finante sa imi elibereze adeverinta cu venitul realizat au zis ca nu se poate asa repede ca dureaza insa daca la dosarul de indemnizatie atasez decl 200 privind venitul realizat cei de la agentia de plati vor tine cont de acel venit, insa nu a fost asa. Din ianuarie de cand am depus decl 20o la finante nici pana acum nu au rezolvat situatia pentru ca zilele trecute am solicitat din nou adeverinta dr venit si tot cel estimat apare trecut. Ce este de facut in cazul acesta?
De asemenea, calculul indemnizatiei mele a pornit cu data de 20.01.2017 (adica dupa ce au trecut cele 42 de zile obligatorii de la nasterea copilului, el fiind nascut in 09.12.2017), perioada in care nu am fost platita. Din cate stiam si eu si asa mi-ati confirmat si dvs, trebuia sa primesc indemnizatie de cand s-a nascut cel mic. Am depus dosarul inainte cu 60 de zile lucratoare asa cum prevede legea si de asemenea am depus o cerere pe propria raspundere ca nu am beneficiat de indemnizatie de maternitate (concediu medical postnatal platit)asa cum mi s-a cerut la dosar (in cazul in care beneficiam de aceasta indemnizatie trebuia sa aduc o adeverinta de la Cas ca am beneficiat de concediu prenatal si posnatal platit).
Trebuia sa mai depun alte doc justificative ca sa mi se acorde indemnizatia de cand s-a nascut copilul? Are cumva legatura cu faptul ca nu am platit contributia pentru concedii medicale ca si pfa, adica cei 0,85% din venituri (am citit despre aceasta pe forumul acestui site, nici nu stiam ca trebuia sa platesc asa ceva)?
M-ar ajuta enorm un raspuns de la dvs.
Va multumesc din suflet!
Numai bine!