avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Grad indatorare banci comerciale!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Grad indatorare banci comerciale!

Am inteles ca in 2016, BNR a micsorat gradul de indatorare de care bancile trebuie (sau nu) sa tina cont atunci cand acorda imprumuturi. Intrebari: 1) Stie cineva care este exact cota aceea stabilita de BNR? 2) Bancile comerciale sunt obligate sa se conformeze BNR? 3) Exista o lista, un link, cu gradul de indatorare nominal al bancilor?
Va multumesc anticipat ptr raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Cristian Mazilu , Consultant credite si finantari 01:52, 11 Iunie 2017
alex123xq a scris:

Am inteles ca in 2016, BNR a micsorat gradul de indatorare de care bancile trebuie (sau nu) sa tina cont atunci cand acorda imprumuturi. Intrebari:
1) Stie cineva care este exact cota aceea stabilita de BNR?

Raspuns: depinde de la banca la banca. Nu e un standard pentru toate.

2) Bancile comerciale sunt obligate sa se conformeze BNR?

Da, evident :-)


3) Exista o lista, un link, cu gradul de indatorare nominal al bancilor?

Nu. Sunt doar informatii confidentiale, in cadrul bancilor. Si nu le publica nimeni.


Va multumesc anticipat ptr raspunsuri!


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprimut firma pe baza unui imprumut bancar de nevoi personale al asociatilor EricaNagy EricaNagy Buna ziua, Pot face un contract de imprumut firma cu firma al carui asociat sunt iar rambursarea acestui imprumut sa fie scadentarul creditului de nevoi ... (vezi toată discuția)
Codebitor dupa casatorie? deliammm deliammm Buna ziua, Sotul meu are un credit contractat de el in 2007, fara codebitori. Ne-am casatorit in 2009 si avem un copil. Creditul mentionat este pe 20 de ani ... (vezi toată discuția)
Confidentialitatea contractelor cu bancile din romania. chewder chewder Buna ziua, Incerc sa contractez un imprumut de la o banca (un card de credit). Pe langa aceasta, sunt implicat intr-un alt imprumut la o alta banca. Ma ... (vezi toată discuția)