Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Grad indatorare banci comerciale!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Grad indatorare banci comerciale!

Am inteles ca in 2016, BNR a micsorat gradul de indatorare de care bancile trebuie (sau nu) sa tina cont atunci cand acorda imprumuturi. Intrebari: 1) Stie cineva care este exact cota aceea stabilita de BNR? 2) Bancile comerciale sunt obligate sa se conformeze BNR? 3) Exista o lista, un link, cu gradul de indatorare nominal al bancilor?
Va multumesc anticipat ptr raspunsuri!
alex123xq a scris:

Am inteles ca in 2016, BNR a micsorat gradul de indatorare de care bancile trebuie (sau nu) sa tina cont atunci cand acorda imprumuturi. Intrebari:
1) Stie cineva care este exact cota aceea stabilita de BNR?

Raspuns: depinde de la banca la banca. Nu e un standard pentru toate.

2) Bancile comerciale sunt obligate sa se conformeze BNR?

Da, evident :-)

3) Exista o lista, un link, cu gradul de indatorare nominal al bancilor?

Nu. Sunt doar informatii confidentiale, in cadrul bancilor. Si nu le publica nimeni.

Va multumesc anticipat ptr raspunsuri!