avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie-copil-minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie-copil-minor

Spuneti-mi,daca-copilul-are-tatal-cetatean-român-copilul-are-nevoie-de-procura-de-la-tata-ca-sa-mearga-la-concurs-in-Româia,copilul-are-domiciliul-i-R.Moldova,si-suntem-divortati,tata-locuieste-in-România.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:55, 8 Iunie 2017
Buna seara,
La iesirea din tara, minorul va avea nevoie de aprobarea tatalui.
Chiar-daca-merge-la-locul-de-trai-al-tatalui.
Daca puteti iesi fara acordul tatalui din Moldova, intrebati in Moldova, ca noi habar n-avem.
Daca puteti dovedi ca are domiciliul in Moldova, nu va va trebui acordul tatalui nici la iesire din Romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort valentinabitca valentinabitca buna ziua as avea si eu o intrebare,daca se poate... cum pot divorta, si daca pot divorta inclusiv in R.Moldova, daca am un copil minor, si eu sunt cetatean ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor LidiaSav LidiaSav Divort de comun acord cu soțul, mergem la notar. Eu vreau sa plec din țară cu tot cu copil dupa pronunțarea divorțului. Pot face asta, chiar daca ... (vezi toată discuția)
Prin divort imi poate lua copilul? Efrosenia Efrosenia Buna ziua! Am nevoie atat de mult de ajutorul dumneavoastra. Sunt din Republica Moldova, casatorita in Romania cu un cetatean roman de un an. Impreuna avem o ... (vezi toată discuția)