Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita a girantilor
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita a girantilor

Buna ziua! Mama iubitului meu a facut un imprumut la un CAR, iar el a girat-o. Mama lui nu a platit nici macar o rata, iar asta a dus la executare silita, dupa multe telefoane, in care ea spunea ca va plati, dar nu a platit nimic. Problema e ca acum, la sediul firmei unde lucreaza el a fost trimisa o instiintare pentru poprire, nu doar ei. Vreau sa stiu, daca executorul are dreptul sa ii puna poprire si lui atat timp cat mama sa are un loc de munca, deci si salariu. De ce li s-a pus poprire amandurora, nu doar ei, ea fiind si beneficiarul imprumutului, implicit a banilor si daca e legal atat timp cat el nu a primit nici o instiintare, desi a dat, celor de la CAR,adresa unde locuieste, deoarece cea din buletin nu coincidea cu cea actuala. Cum am putea rezolva aceasta problema, mai ales ca lui ii opreste in jor de 600 lei, iar ei vreo 300 lei?
roxarx, utilizator
De ce li s-a pus poprire amandurora, nu doar ei

raspuns ( dat tot de dvs) :
el a girat-o

Daca nu stie ce inseamna sa gireze, sa citeasca contractul pe care la semnat, acolo scrie ce obligatii ii revin daca nu plateste imprumutatul.

lui ii opreste in jor de 600 lei, iar ei vreo 300 lei?

Se popreste 1/3 din venitul salarial, deci conteaza fiecare cat are, se retine proportional.

El se poate indrepta impotriva mamei cu o actiune in regres. Pt ca plateste el ca girant imprumutul, dar e dreptul lui sa isi recupereze paguba ca doar nu a beneficiat de vreun ban.
gi-jane2, moderator