Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot cumpara o masina de la cineva al cariu tata a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot cumpara o masina de la cineva al cariu tata a decedat si are certificat de succesiune?

As dori sa cumpar de la o persoana o masina.Masina este pe numele tatalui acelei persoane si detine actul de succesiune cu numele persoanei(fiica decedatului),tot la primarie fiscalul este pe numele fiicei cea care vrea sa vanda masina.Asadar pot cumpara sau poate vinde masina pe baza acestui act de succesiune,repet fiscalul e pe numele fiicei,cea care vrea sa vanda masina?Multumesc anticipat!
Intocmiti actele de vanzare-cumparare si mergeti la Primarie pt. viza.
Contractul de vanzare-cumparare intre mine si fiica ce este in actul de succesiune,nu?
Apoi ea scoate fiscalul de la primarie(care e pe numele ei),corect?
Vanzatorul trebuie sa va prezinte certificatul de mostenitor