Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Mod calcul penalitati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Mod calcul penalitati

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu modul de calcul al penalitatilor la o lucrare executata cu intarziere. Cum se calculeaza si care este baza legala pentru stabilirea modului de calcul? Si stiti cumva daca se rotunjeste la penalitati suma la leu, fara zecimale? Tot asa as dori baza legala.
Multumesc
Aveti penalitati prevazute in contract?
da
Penalitatile se calculeaza si platesc conform prevederilor contractuale. Baza legala este chiar contractul, contractul reprezinta intelegerea intre parti.