Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se poate intampla?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se poate intampla?

Buna ziua, sa explic pe scurt situatia.
Am lucrat la o sala de fitness pe postul de la receptie, unde in ultimul timp au inceput niste lucrari de renovare. Sala va fi inchisa o perioada, iar patronul ne-a chemat la munca pe santier.
Eu am spus ca refuz sa particip intrucat nu sta in atributiile mele, iar cand am ajuns zilele trecute la sala m-am trezit cu o cerere de demisie pe care cica trebuia sa o semnez.
Ce se poate intampla daca nu semnez acea cerere pe care nu am solicitat-o?
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. In situatia in care ,sub presiunea angajatorului, nu veti semna acea cerere de demisie probabil ca vor incerca sa va concedieze.