Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire concubin (testament)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire concubin (testament)

Buna ziua. Dacă doi concubini își fac testament unul in favoarea celuilalt și unul moare mama lui are dreptul la moștenire ?
Mama lui are dreptul la moștenire în cuantum de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit acesteia ca moştenitor legal.
A trecut un an de la deces iar mama ei nu a venit la succesiune ce e de făcut ? Să meargă beneficiarul testamentul să își facă actele și mama sa il de-a în judecată ?
mama nu "vine" la succesiune ci solicita dezbaterea succesiunii, eventual; beneficiarul testamentului a solicitat aceasta dezbatere sau amandoi stau in expectativa, sa vada care ataca primul?
Irina Pricop, Consilier juridic
Este de facut in functie de situatia concreta, si nu stim care este situatia de fapt si daca concubinul in viata a acceptat mostenirea in termenul de optiune succesorala si nici daca mama a facut-o sau nu. Sunt necesare elemente si date concrete.
Nu au făcut nici unul nici un pas nici mama decedatei nici concubinul.