Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua - testament, moștenitori rezervatari, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua - testament, moștenitori rezervatari, dezbatere succesiune

Un unchi de al meu a stat în concubinaj cu o femei care a decedat și ia lăsat testament în favoarea lui. E vorba de o casa pe care au cumpărat împreună și un teren care la moștenit ea de la tatăl ei. În testament ea a declarat că nu are moștenitori rezervatari deși mama ei traieste. Ce este de făcut ? Mama ei are vreun drept și cât din moștenire ?
Admin, administrator
Trebuie precizat daca si cand s-a dezbatut succesiunea dupa femeia care a decedat si cand aceasta a decedat. Trebuie precizat daca mama decedatei a facut vreun act de acceptare a mostenirii. In principiu, batrana mama are dreptul la jumatate din cat i s-ar fi cuvenit in mod legal.
Nu sa dezbătut succesiunea că bătrâna tot amână. A decedat acum 1 an și două luni. Unchiul nu poate face pe baza testamentului ?
Daca a acceptat mostenirea testamentara, unchiul dvs poate cere dezbaterea succesiunii. Sa mearga la notar.
Da, mama concubinei este mostenitoare rezervatara si poate face actiune in reductiunea liberalitatilor excesive,adica cele care prin testament incalca rezerva succesorala.