Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Doar jumătate din locatarii unei scări vom plăti ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Doar jumătate din locatarii unei scări vom plăti cheltuielile cu reparațiile!

Pe scara unde locuiesc s-a întâmplat să se spargă conducta pluvială chiar în dreptul ușii mele, la etajul I. La fiecare ploaie mai mare casa scării băltea de apă așa că am fost la asociație să întreb de ce nu se repară.
Inițial mi s-a spus că trebuie acordul locatarilor, că trebuie să fie jumătate + 1 ca să se poată începe lucrările, că s-a făcut tabel dar lumea nu vrea să semneze. Ideea e că am luat eu tabelul care avea doar o singură semnătură și am reușit să strâng doar 9 semnături pe el asta din cauză că mulți vecini sunt plecați, alții nu au răspuns la ușă și doar unul a spus că el nu este de acord. Tabelul cu semnături se referea strict la repararea conductei la parter și etajul I.
A trecut ceva timp și m-am trezit că a venit o echipă de Dorei să repare. Conducta era mascată cu plăci rigips și profile din aluminiu. La parter au dărâmat toate plăcile însă în dreptul ușii mele au dărâmat în bătaie de joc, au tăiat cu flexul și profilele de aluminiu de nu mai pot fi folosite. Pe lângă toate astea au mai lăsat și un metru de conductă veche care va pocni cât de curând. Chiar m-am enervat când am văzut ce mizerie au făcut și că au lăsat ciotul ăla având în vedere că un metru de conductă e maxim 50 de lei.
Dar cea mai mare demență a fost azi când s-a afișat întreținerea pe luna asta. Locatarii care am semnat că suntem de acord cu reparația trebuie să plătim cheltuielile care se ridică la 1300 de lei. :frantic::frantic::frantic::frantic:
1300 de lei pentru vreo 5 metri de conductă #-o#-o#-o#-o

Eu nu înțeleg de ce s-au pornit lucrările dacă nu au fost numărul necesar de semnături și de ce 10 locatari din cei 20 trebuie să plătim toate reparațiile.
Oricum vreau să cer un deviz de lucrări să văd și eu pe ce s-a plătit suma de 1300 de lei!
E legal ce s-a întâmplat ?!?
Pentru reparatii privind partea comuna nu este necesara aprobarea locatarilor.
Legea specifica...''sunt obligati'' sa repare.
Administratorul ar trebui sa mai citeasca legea 230.
vali m, utilizator
Scurgerea pluviala reprezinta parte comuna de a carei intretinere si reparatie raspunde exclusiv asociatia de proprietari
Pentru situatii neasteptate care nu implica un efort financiar apreciabil,comitetul executiv poate dispune masurile necesare incheierii de contract prestari servicii cu unitate economica autorizata care sa execute reparatia sa emita documente justificative si de garantie a lucrarii
Valoarea impusa in lista de plata reprezinta costul intregii reparatii materiale+manopera
Manopera a necesitat activitati initial pentru dezafectare constructie veche pentru a se ajunge la instalatia de scurgere care trebuia inlocuita ulterior refacere perete protectie scurgere pluviala
La parter au dărâmat toate plăcile însă în dreptul ușii mele au dărâmat în bătaie de joc, au tăiat cu flexul și profilele de aluminiu

Aveti dreptul in temeiul disp art 10 L nr 230/2007 sa solicitati presedintelui de asociatie sa va prezinte documentele justificative pentru valoarea executiei reparatiei
Mai puteti formula contestatie impotriva valorii impuse in lista de intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea acesteia,in temeiul disp art 12 A al c si d din HG nr 1588/2007
Presedintele de asociatie are obligatia legala sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Succes !