avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna dimineata. Am urmatoarea intrebare, si sper sa poata cineva sa-mi raspunda. Sunt cetatean german, rezident in Romania, casatorit in Germania(fara copii si bunuri comune). Sotia este de asemenea cetatean german, si locuieste in Germania. In ce conditii pot sa divortez?

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 13 Iunie 2017
NRene, utilizator
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 19:43, 13 Iunie 2017
De cand sunteti rezident in Romania? Sotia este de acord cu divortul?
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. Sotia este de acord cu divortul, iar eu sunt de curand rezident in Romania.
Bună seara. Certificatul de căsătorie este transcris și in Ro? Ați avut un domiciliu comun?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortul in romania StefaniaRa StefaniaRa Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie/ parere in legatura cu speta urmatoare: cetatean german casatorita cu cetatean roman. Dupa 3 ani de locuit ... (vezi toată discuția)
Legea aplicabila? Estudio juridico (Studio Legale) Estudio juridico (Studio Legale) Buna seara urmatoarea ecuatie: Casatorie intre x romanca y tunisian casatoriti in Italia iar casatoria a fost transcrisa si in Romania. acum vor sa ... (vezi toată discuția)
Divort cetean roman-cetatean strain DMAN DMAN Buna ziua! As dori indrumare in urmatoarea situatie: Sotia cetatean roman, sotul cetatean strain, posesor carte rezidenta in Romania. Fara copii comuni. ... (vezi toată discuția)