Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare imprumut bani cu contract notarial
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare imprumut bani cu contract notarial

Buna ziua,
Vin inaintea dumneavoastra cu necazul meu:
Am oferit ca imprumut 60.000 lei unei cunostinte (persoana fizica) cu contract notarial, care are clar mentionat data returnarii 26 ianuarie 2017.
Intre timp, am cautat sa am o cerespondenta pe email (in scris) insa raspunsurile sunt de genul "i-am bagat in firma, si firma merge prost".
Nu sunt priceput in zona asta, asa ca orice sugestie imi va fi de folos. Multumesc.
Contractul notarial este titlu executoriu. Prin urmare nu este necesara recuperarea prin instanta de judecata. Se poate executa silit - cu poprire pe conturi si sechestru asupra bunurilor mobile si imobile. Totodata se poate pune sechestru pe partile sociale ale societatii in care este asociat.
Luati legatura cu un executor judecatoresc pentru a incepe executarea silita
In opinia mea,ptr.mai multa siguranta,formualti cerere de investire cu formula executorie si apoi va adresati unui executor ptr.executare silita,nici executorii nu au o practica unitara,unii executorii cer investirea cu formula executorie,altii nu.
Va multumesc frumos, domnule Popescu.
Formuarea de cerere de investire cu formula executorie, se depune la regisratura Tribunalului local?