Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dispozitie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dispozitie

Buna ziua! M-ar interesa sa mi spuneti daca in cazul primirii a doua dispozitii emise in aceeasi luna, care dintre ele este valabila? Multumesc.
Buna ziua,

Daca nu sunt contradictorii, amandoua sunt valabile. Daca aceastea contin dispozitii contrare, ultima este cea valabila.
Buna ziua,
Depinde de la ce fel de dispozitii va referiti si care este continutul lor.
EugeniaEe a scris:

Buna ziua! M-ar interesa sa mi spuneti daca in cazul primirii a doua dispozitii emise in aceeasi luna, care dintre ele este valabila? Multumesc.

Ambele pot fi valabile ,daca ultima nu cuprinde referiri la anularea primei dispozitii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Prima dispozitie este de mutare definitivă de la serviciul circulatie la ordine publica, iar a doua de la serv circulatie mutare pe 6luni la servicii relatii cu cetatenii contribuabilii.
In speta, ultima decizie este valabila .