Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Obligatie vanzator
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Obligatie vanzator

Buna ziua
Marti seara am cumparat o pereche de role de la un reseller autorizat din Bucuresti. Chiar in aceeasi seara am decis sa le testez in Cismigiu si am observat o mica defectiune, mai exact, in mers se aude un click din zona calcaiului (se aude doar dintr o singura gheata). A doua zi m am intors la magazin pentru a remedia situatia. Nu au avut cum sa repare pe loc defectiunea si mi au spus ca nu imi pot returna contravaloarea produsului si nici nu le pot schimba cu o alta pereche din magazin (model diferit), eventual un model mai ieftin care era pe stoc, iar diferenta de pret sa mi-o inapoieze.
Ce este de facut? Mentionez ca am in continuare bonul fiscal si certificatul de garantie
De aia aveti certificat de garantie, sa va folositi de ea, daca se strica produsul cumparat.
Mi au spus ca ei inteleg problema pe care o au rolele, insa nu au cum sa treaca acest lucru pe garantie si ulterior sa trimita la reparat. Efectiv nu vor sa faca nimic, zic ca este ceva minor