Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... La cate saptamani intri in prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

La cate saptamani intri in prenatal

Buna ziua la cate saptamani de sarcina poti ramane in prenatal?
Buna ziua,

Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.

Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.

Daca nu aveti o problema medicala puteti intra in concediu de maternitate cu 84 de zile inainte de nastere, ceea ce inseamna 12 saptamani inainte de nastere. Deci din saptamana 28 puteti (6 luni jumatate) sa va luati concediu de maternitate.
[ link extern ]
Multumesc
Si daca nu raman minim 42 de zile de leuzie , si raman mai putine mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?
Beneficiati, pentru restul de zile va puteti lua CO/CFP , iar dosarul il puteti depune decat dupa expirarea celor 42 de zile ..