avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturare prestare servicii !
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturare prestare servicii !

Buna ziua,
Am cautat pe forum ca nu cumva sa pun o intrebare la care s-a mai raspuns de 5000 de opri, dar in primele 11 pagini din 19, si la cautare nu s-a raspuns, asa ca ...

Intrebarea:
Se spune ca o firma care presteaza servicii este obligata prin lege sa incheie contract de prestari servicii.

Vreau sa stiu si eu care este actul normativ care ma forteaza sa fac asta.

Am gasit in Codul fiscal la art. 21, al. 4 lit.m : "cheltuielile cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestarii acestora în scopul desfasurarii activitatii proprii si pentru care nu sunt încheiate contracte;" (Chelt nedeductibile)

Dar nu am reusit sa gasesc partea care il obliga pe prestator sa incheie un contract cu clientii sai.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: allexxei , utilizator 10:33, 10 Ianuarie 2006
Actul normativ pe care il cautati este Legea 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale.
Am citit legea, dar nu mi se pare ca ar scrie asta pe undeva.

[ link extern ] >

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evaziune fiscala calin_al calin_al Subiect: evaziune fiscala \' sustragerea de la plata obligatiilor fiscale prin cesionarea partilor sociale detinute intr-o societate comerciala cu raspundere ... (vezi toată discuția)
Factura servicii turistice felisana felisana Am o factura de servicii turistice, pe care e scris simplu la denumire servicii \"prestari servicii\", si e scutit de tva. Trebuie sa aiba atasat vreun ... (vezi toată discuția)
Pfa ionela_ion2001 ionela_ion2001 Buna seara, Intrebarea mea este ce se intampla in momentul in care nu mai platesti impozitul de 16 % catre stat?Ce repercursiuni sunt avand in vedere pozitia ... (vezi toată discuția)