Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil!

Buna ziua! Situatia mea e cam asa : m.am angajat cu carte de munca de la data de 1 decembrie 2016! La sfarsitul lunii aprilie am aflat ca sunt insarcinata! Data probabila a nasterii ar fi 28 decembrie 2017! Intrebarea mea este? Ma incadrez pentru a lua indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani? Multumesc
Buna ziua,

Art. 2.
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.

(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.
Da, va incadrati in conditiile mentionate de lege pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Cele 12 luni eligibile pentru CCC sunt constituite din perioada ianuarie 2017 - decembrie 2017.