Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Promovare salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Promovare salariat

Legea spune ca pentru a promova si la o alta salarizare un angajat trebuie sa indeplineasca conditiile A, B si C. Din vina angajatorului salariatul nu poate sa indeplineasca o conditie. Salariatul poate sa ii solicite angajatorului despagubiri pentru ca nu poate sa promoveze la o alta salarizare? Daca demonstreaza in instanta ca criteriul C este discriminatoriu , criteriul C este "undepartata' de la promovare, iar avansarea se face doar in functie de A si B?
Care lege mentioneaza asa ceva ?
Ordinul nr. 5553/2011
Art. 3. -(2) În vederea echivalării studiilor pentru ocuparea funcţiilor(...)trebuie să îndeplinească cumulativ
următoarele cerinţe la data solicitării echivalării:
a) sunt titulare sau încadrate prin suplinire în învăţământul preuniversitar;
b) nu au fost sancţionate disciplinar şi au obţinut calificativul "Foarte bine" în ultimii 5 ani
şcolari încheiaţi, respectiv calificativul parţial "Foarte bine" în anul şcolar în care solicită
echivalarea;
c) deţin avizele şi atestatele necesare pentru ocuparea postului didactic la data solicitării,
conform metodologiei privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar;
d) au obţinut definitivarea în învăţământ;
e) au obţinut gradul didactic II;
f) au obţinut gradul didactic I;
g) au o vechime la catedră de minimum 10 ani;
h) au obţinut minimum 90 de credite profesionale transferabile în ultimii 5 ani, pe baza
participării la programe de perfecţionare acreditate de către Ministerul Educaţiei, Cercetării,
Tineretului şi Sportului.

Ultimul criteriu nu poate fi indeplinit in totalitate intrucat angajatorul nu a oferit acces la formare profesionala, nu are plan de formare profesionala etc.
In acest caz, studiile nu pot fi echivalate.
Atunci ramane culpa angajatorului? Daca se constata ca din finantarea de baza, angajatorul nu a putut asigura formarea profesionala?
Radamante, utilizator
Din ce spuneti dvs., intr-adevar reiese culpa angajatorului.