Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre locul de veci din cimitirul municipal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre locul de veci din cimitirul municipal

1.Prin succesiune sunt proprietara unui loc de veci unde sunt îngropate 2 persoane(părinţii mei). Doresc să ştiu dacă pot fi şi eu îngropată în acelaşi loc şi după câţi ani?

2.Lipit de locul meu de veci exista un alt loc unde este îngropată o persoană (mama tatălui meu vitreg) care nu mai are moştenitori. Am dreptul sa cumpăr acel loc şi în ce condiţii?
Este vorba despre loc de inhumare pamant sau de lucrare cripta cu mai multe locuri?
Dispozitiile in vigoare prevad obligatia ca in cazul locurilor de inhumare fara lucrare betonata,
inhumarea unui decedat se poate realiza dupa trecerea unei perioade de minimum 7 ani in care se apreciaza ca corpul uman putrezeste
Daca detineti calitatea de proprietar sau de concesionar asupra locului de inhumare ,dupa decaderea termenului de 7 ani puteti sa fiti inhumat in respectivul loc
Fiecare administratie de cimitir detine regulament de ordine interioara prin care se dispun conditiile in care pot fi preluate locurile de inhumare a caror titulari=proprietari sau concesionari sunt decedati
Sunt cimitire care permit preluarea locurilor de inhumare prin incheierea de contracte de concesiune pe diferite perioade de timp,sunt cimitire cu regim special care nu permit vanzarea sau donatia acestora
Adresati-va direct administratiei cimitirului care va poate raspunde concret asupra eventualei variante de preluare loc inhumare invecinat