avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre locul de veci din cimitirul municipal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre locul de veci din cimitirul municipal

1.Prin succesiune sunt proprietara unui loc de veci unde sunt îngropate 2 persoane(părinţii mei). Doresc să ştiu dacă pot fi şi eu îngropată în acelaşi loc şi după câţi ani?

2.Lipit de locul meu de veci exista un alt loc unde este îngropată o persoană (mama tatălui meu vitreg) care nu mai are moştenitori. Am dreptul sa cumpăr acel loc şi în ce condiţii?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:45, 16 Iunie 2017
Este vorba despre loc de inhumare pamant sau de lucrare cripta cu mai multe locuri?
Dispozitiile in vigoare prevad obligatia ca in cazul locurilor de inhumare fara lucrare betonata,
inhumarea unui decedat se poate realiza dupa trecerea unei perioade de minimum 7 ani in care se apreciaza ca corpul uman putrezeste
Daca detineti calitatea de proprietar sau de concesionar asupra locului de inhumare ,dupa decaderea termenului de 7 ani puteti sa fiti inhumat in respectivul loc
Fiecare administratie de cimitir detine regulament de ordine interioara prin care se dispun conditiile in care pot fi preluate locurile de inhumare a caror titulari=proprietari sau concesionari sunt decedati
Sunt cimitire care permit preluarea locurilor de inhumare prin incheierea de contracte de concesiune pe diferite perioade de timp,sunt cimitire cu regim special care nu permit vanzarea sau donatia acestora
Adresati-va direct administratiei cimitirului care va poate raspunde concret asupra eventualei variante de preluare loc inhumare invecinat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc de veci in concesiune pe viata coralina coralina Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez ... (vezi toată discuția)
Cum pot vinde un loc de veci roxana2008 roxana2008 Sânt in fază avansată cu dezbaterea succesiunii după soțul meu .Am pus deja in vânzare un loc de veci care este pe numele soțului. Am deja o ofertă, ... (vezi toată discuția)
Donație loc de veci Margerita Margerita Buna seara, am următoarea speța: printr-un act de concesiune detin 1 loc de veci la cimitirul Chitila care vreau sa-l donez mătușei mele. Cum se ... (vezi toată discuția)