Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinerea buletin romanesc de catre cetatean moldovean
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinerea buletin romanesc de catre cetatean moldovean

Buna ziua.
Fratele meu este casatorit de 5 ani cu o fata din Republica Moldova.Au venit in urma cu 5 ani ,s au casatorit si au plecat la munca in Italia .Asadar au certificat de casatorie dar ea nu si a facut buletin romanesc.
Problema este urmatoare. Fata vrea sa si faca buletin romanesc .O sa vina in luna august cand se implinesc cinci ani de la casatorie in vederea inceperii demersurilor ptr obtinerea cartii de identitate romaneasca .
Am inteles ca trebuie sa fie luata in spatiu in Romania,din ce am mai citit pe aici este f neclar daca trebuie sa mearga la Oficiul ptr Emigrari,daca trebuie sa obtina cazier din Republica Moldova ,etc .
Fata nu se mai poate intoarce in Republica Moldova ptr ca fiind plecat de cinci ani,cred ca ar avea probleme .....daca si ar dori sa mai iese.Asadar ..riscul este f mare.
Va multmesc .....
lia19, utilizator
Cartea de identitate se acorda doar cetatenilor romani.
[ link extern ]
Daca nu au stat in Romania cel putin 6 luni intr-un an nu va primi cetatenia.