Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Legalizare hotărâre juridică ( civilă/divorț)
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Legalizare hotărâre juridică ( civilă/divorț)

Buna ziua, ca urma a divorțului( am o hotărâre difinitivă ), vreau sa îmi schimb numele și adresa de domiciliu, respectiv trebuie sa-mi refac buletinul. Comunicarea hotărârii, primite acasă, prin posta nu este acceptata de către cei de la evidentă populației deoarece nu este ștampilată ultima pagina. Pentru asta trebuie s-o legalizeze la Jud sect 5 . Am nevoie de o cerere tip, pentru legalizarea acelei hotărâri ( la arhiva Judecătoriei mi sa spus ca o găsesc la librărie), nu reușesc sa găsesc la librarii acea cerere. Unde unde pot Descarcă și eu acea cerere tip? Mulțumesc anticipat!
faceti o cerere pur si simplu, de legalizare a hotararii din dosarul respectiv, anexati taxa de timbru de 5 lei si trimiteti-o prin posta.
In general aceste cereri tip de legalizare,eliberare certificat grefa etc se gasesc la,, xeroxurile''din incinta instantelor.Daca nu gasiti redactati-o personal,nume,prenume,calitatea avuta in dosar,nr sentinta,dosar ,cate ex doriti legalizate.Nu trebuie sa imbrace o anumita forma o puteti scrie cum credeti important este sa rezulte ce anume solicitati.
Mulțumesc ptr răspuns dar cred ca îmbătrânesc pana fac buletinul, permis, pașaport etc. Week end plăcut!
Mulțumesc frumos! Cred ca va fi unica soluție, aceasta! Week end plăcut!