Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț și partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț și partaj

Buna seara. Sunt măritată de 8 ani de zile cu soțul meu. De ceva timp nu mai merge relația între noi. Din această căsătorie a rezultat o fetița de 4 ani și jumătate și o casă cumpărată acum 3 ani, de amândoi. În cazul divorțului cum se procedează cu partajul, specificând că fetița va rămâne în custodia mea. Mulțumesc frumos
Buna seara,
1. In privinta fetitei veti exercita IMPREUNA autoritatea parinteasca.
2. In privinta domiciliului minorei, probabil ca se va stabili la dumneavoastra in interesul superior al minorului.
3. In privinta bunurilor, acestea se vor imparti (se vor partaja) 1/2 si 1/2 daca vreunul din dumneavoastra nu va dovedi ca are un aport mai mare.
Daca acel imobil nu este achitat complet va sfatuiesc sa chemati si banca in dosarul de partaj pentru ca si aceasta sa fie obligata sa tina seama de sentinta.
Bună ziua. Din 2011 oct , autoritatea părintească se exercita în comun de către părinți. Imobilul se va atribui în natură unuia dintre dvs cu obligația plății sultei către celalalt sot. Depinde de probatoriul administrat în cauza. Cereți stabilirea domiciliului fetei la domiciliul dvs.