Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor

Divortez de sotie ,avem o fetita de 4 ani .de la nasterea fetitei noastre si pana in prezent aceasta a lucrat in italia cate 4 luni in fiecare an...de cand am bagat divort s a angajat pe 1450 lei..eu am apartament cu 2 camere in care am locuit...ea nu are nimic iar parintii ei locuiesc in provincie intr o garsoniera cof 3 intr o stare jalnica.....eu castig aprox 4000 lei lunar...eu am program lejer la munca a...adica 8 16 de luni pana vineri ...ea are de la 14 la 22 zilnic...eu sunt cel care a stat cu fata atat timp cat ea a fost plecata in italia...ea s a mai purtat si violent cu fetita...am martori ...pe familia ei fetita noastra nu o cunoaste decat de putina vreme...locuim in prezent in apartamentul meu din bucuresti...ce sanse am sa pot tine pe fata mea la mine si sa nu fie data la mama? Multumesc
Buna seara,
Ma indoiesc ca se va stabili domiciliul fetii la dumneavoastra.
Veti exercita in comun autoritatea parinteasca dar domiciliul va fi la mama.
Asta e parerea mea.

Care sunt criteriile dupa care se stabileste domiciliul? Totusi nu mai suntem in epoca ceausista in care minorul doar la mama...
gi-jane2, moderator
Sa fie o locuinta cu conditii bune de locuit pt un copil, sa fi fost locuinta copilului si pana la divort, sa va fi ocupat de copil si pana la divort, sa fie atasat de dvs, sa dovediti ca e in interesul copilului sa locuiasca cu dvs- practic, sa dovediti ce ati rezumat in precedentul mesaj.
Teoretic, plecati cu sanse egale, practic sunteti in dezavantaj ca e fetita si e mica.
Puteti castiga daca puteti dovedi ca celei mici i-ar fi mai bine daca ar sta la dvs.
gi-jane2 a scris:

Sa fie o locuinta cu conditii bune de locuit pt un copil, sa fi fost locuinta copilului si pana la divort, sa va fi ocupat de copil si pana la divort, sa fie atasat de dvs, sa dovediti ca e in interesul copilului sa locuiasca cu dvs- practic, sa dovediti ce ati rezumat in precedentul mesaj.
Teoretic, plecati cu sanse egale, practic sunteti in dezavantaj ca e fetita si e mica.
Puteti castiga daca puteti dovedi ca celei mici i-ar fi mai bine daca ar sta la dvs.

Va multumesc mult...deci cam 50 50
Dvs puteti invoca in instanta toate argumentele prezentate anterior in speranta ca o sa obtineti stabilirea domiciliului minorei la dvs,practica instantelor asa cum a fost precizat si in alte raspunsuri este in general de a stabili domiciliul la mama si de a se exercita autoritatea parinteasca in comun.