Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Pe 2iulie copilul meu face 2ani și în septembrie ar trebui sa nasc din nou. Acum 2 ani am terminat facultatea și am și intrat în concediu de creștere a copilului. de la Șomaj mi au zis că nu am dreptul sa mai iau vreun venit. cum as putea beneficia din nou de vreun venit în perioada aceasta deoarece sunt însărcinată în luna a șasea și nu pot lucra. Aș beneficia de concediu prenatal plătit?
Numai daca va angajati , puteti beneficia de un venit pe aceasta perioada.
Cam ce perioadă ar trebui să lucrez din nou ,că să pot lua concediu prenatal?
Conditia pentru a obtine indemnizatia de maternitate este de realizare a cel putin o luna (cel putin 22 de zile) de stagiu de cotizare sau stagiu asimilat in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului de maternitate.
Să înțeleg, că ar trebui să lucrez o lună și după aceea pot beneficia de concediu prenatal?
Mă refer ,mai exact ,la concediul medical prenatal.