Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Solicitare micsorare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Solicitare micsorare pensie alimentara

Buna ziua.
Incepand cu 1 iulie inceteaza contractul de munca pe care il am. De 12 ani platesc pensie alimentara, si incepand cu 1 iulie ramanand fara venituri, vreau sa-mi fie recalculata pensia alimentara.
Va rog sa imi spuneti care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac. Multumesc.
Trebuie sa inaintati o cerere de chemare in judecata prin care sa solicitati micsorarea pensiei alimentare
Nu ar fi mai bine intai sa cheme mama la mediator?
L-ar costa mai mult in varianta asta, acordul urmand oricum a fi depus la judecatorie.

Depuneti cerere la judecatorie ( cea de pe raza domiciliului copilului) incepand cu 1 iulie si cereti ca , de la data depunerii cererii, pensia se fie raportata la salariul minim pe ec ca nu mai aveti venituri. Atasati dovezile ca nu mai aveti venituri, depuneti vechea hotarare, copie dupa buletin , copie dupa certificatul de nastere al copilului ( daca aveti) chitanta de 20 de lei cat e taxa de timbru,

Totusi, nu incercati sa va angajati curand, banuiesc ca sunteti de cateva zile in preaviz ?
gi-jane2, moderator