avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Solicitare micsorare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Solicitare micsorare pensie alimentara

Buna ziua.
Incepand cu 1 iulie inceteaza contractul de munca pe care il am. De 12 ani platesc pensie alimentara, si incepand cu 1 iulie ramanand fara venituri, vreau sa-mi fie recalculata pensia alimentara.
Va rog sa imi spuneti care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:02, 21 Iunie 2017
Trebuie sa inaintati o cerere de chemare in judecata prin care sa solicitati micsorarea pensiei alimentare
Nu ar fi mai bine intai sa cheme mama la mediator?
L-ar costa mai mult in varianta asta, acordul urmand oricum a fi depus la judecatorie.

Depuneti cerere la judecatorie ( cea de pe raza domiciliului copilului) incepand cu 1 iulie si cereti ca , de la data depunerii cererii, pensia se fie raportata la salariul minim pe ec ca nu mai aveti venituri. Atasati dovezile ca nu mai aveti venituri, depuneti vechea hotarare, copie dupa buletin , copie dupa certificatul de nastere al copilului ( daca aveti) chitanta de 20 de lei cat e taxa de timbru,

Totusi, nu incercati sa va angajati curand, banuiesc ca sunteti de cateva zile in preaviz ?
Ultima modificare: Miercuri, 21 Iunie 2017
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara mimi75 mimi75 Buna Ziua! sotul meu plateste pensie alimentara si veniturile din ultimul an sunt cu mult mai mici. am dorii sa stim ce trebuie facut in acest caz.unde sa ... (vezi toată discuția)
Micsorare pensie alimentara B. Elena B. Elena Buna ziua, Trebuie sa platesc pensia alimentara si din pacate mi s-a micsorat salariul in urma schimbarii locului de munca. Acum trebuie sa cer scaderea ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentară Mari-vio Mari-vio Bună ziua ,ma numesc Violeta si as dori si eu sa stiu cum se procedează pt a obține pensie alimentară pt un minor..Am trăit în concubinaj 8 ani si din ... (vezi toată discuția)