Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară

Bună ziua ,ma numesc Violeta si as dori si eu sa stiu cum se procedează pt a obține pensie alimentară pt un minor..Am trăit în concubinaj 8 ani si din aceasta relație am un băiețel de 7 ani,care sunt demersurile care trebuiesc facute??vă mulțumesc
Banuiesc ca daca intrebati asta, tatal baietelului nu contribuie la intretinerea copilului de bunavoie.
Va adresati cu cerere la judecatoria de pe raza domiciliului dvs ( al copilului), prin care cereti ca tatal sa fie obligat sa plateasca pensie 1/4 rtaportat la venitul lui net, atasati la dosar copie dupa buletinul dvs, certificatul de nastere al copilului- platiti 20 de lei taxa de timbru la sectia financiara si atasati chitanta in original la dosar.
Cererea trebuie motivata in fapt di in drept, in fapt, povestiti situatia dvs si in drept , va intemeiati cererea pe art 529, 530 codul civil.
aveti in link , modelul de cerere
[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Multumesc..El este plecat de acasa de o lună de zile si trag de el sa-mi dea bani pt datorii si pt copil si bănuiesc că va fi greu sa scot bani pt întreținerea copilului de la el in situatia de fața (el deja are o altă relație).In plus el mai are un copil din prima căsătorie caruia îi plătește pensie alimentară.Va trebui să specific in cerere ca el mai are un copil pt care plăteste pensie alimentară??El are salariu minim pe cartea de muncă dar câstiga mult mai mult dar nu pot demonstra cu acte..
da, scrieti ca mai are un copil daca stiti asta si cereti ca pensia sa fie de 1/6 din venitul lui. Daca nu puteti dovedi cat venit realizeaza.. se va stabili raportat la salariul minim pe ec.