Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcere din concediu de crestere copil la alta firma
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcere din concediu de crestere copil la alta firma

Buna ziua,
Momentan sunt in crestere copil din luna iulie 2016 si imi doresc sa stiu cum imi pot schimba job-ul fara a ma intoarce la vechiul job.Care sunt pasii ce trebuie urmati, mai beneficiez de cele 6 luni in care nu pot fi concediata la noul job?
1. Daca nu mai doriti revenirea la vechiul loc de munca , atunci :
- depuneti o cerere de incetare a c.i.m. la vechiul locde munca
- incheiati un nou c.i.m. la noul angajator

2. Cu toate ca legea nu prevede expres aceasta situatie, consider ca sunteti protejata de interdictia concedierii pe o durata de 6 luni de la data revenirii din CCC si la noul angajator.
Deci nu mai sunt obligata sa stau in preaviz 21 de zile?. Din cate am inteles trebuia sa merg sa anunt ca ma intorc la munca iar in prima zi de munca la vechiul job trebuia sa-mi depun demisia . Multumesc pt raspuns!
Preavizul se acorda in caz de demisie , nu si daca solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor.