avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ccc

Buna dimineata, am mai multe intrebari?
1. Momentan copilul meu are 1 an si aproape 10 luni pe data de 30 august, ma reintorc la servici pt obtinerea stimulentului, pierzand astfel luna tatalui. La cat timp intra acesta?
2. Este adevarat ca cf legii chiar daca am fost in ccc eu beneficiez de concediu de odihna aferent acestei perioade? Mentionez ca in Contractul Colectiv de Munca nu este stipulat nimic in acest sens. Exista un articol care specifica acest lucru?
3. Desi ma intorc pe data de 30 august eu am luate bilete la mare de la inceputul anului, cu factura pt a dovedi data, in perioada 14 - 28 septembrie. Acesta poate fi un criteriu de demisie? In ce conditii se poate demite o persoana intoarsa din CCC in primele 6 luni?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:30, 9 August 2019
1. Tatal copilului poate intra in CCC de la data revenirii dvs in munca, cel putin o luna.

2. Nu este adeverat, intrucat legea nu prevede asa ceva.

3. Motive de demisie pot fi multe.
Ultima modificare: Vineri, 9 August 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos de raspus, dar am cateva nelamuriri:
1. cum adica de la data revenirii mele la munca tatal isi poate lua oricand cel puin o luna?Este posibilitatea de a isi lua mai multe luni?
2. pentru a lua stimulentul am inteles ca trebuie sa ma intorc cu cel putin 2 luni inainte, acesta urmand a fi incasat incepand de la varsta de 2 ani a copilului. Asa este?
3. Cf legii in primele 6 luni de la intoarcerea la servici stiu ca mamele sunt protejate, adica angajatorul nu prea poate sa le dea afara. Cand ati mentionat motivele de demise pot fi multe, exclus cauze grave (ex. furt, fals in acte, etc), daca postul este ocupat de o alta persoana pe periada ccc revenita la servici eu sunt titulara postului, nu?
1. cum adica de la data revenirii mele la munca tatal isi poate lua oricand cel puin o luna?Este posibilitatea de a isi lua mai multe luni?

Dvs reveniti la munca cu cel putin 60 de zile inainte, situatie in care tatal poate intra o luna sau doua luni in CCC ... adica pana cand copilul implineste varsta de 2 ani.

2. pentru a lua stimulentul am inteles ca trebuie sa ma intorc cu cel putin 2 luni inainte, acesta urmand a fi incasat incepand de la varsta de 2 ani a copilului. Asa este?

Corect ... pe durata cat tatal este in CCC nu se acorda stimulent de insertie mamei.


3. Cf legii in primele 6 luni de la intoarcerea la servici stiu ca mamele sunt protejate, adica angajatorul nu prea poate sa le dea afara. Cand ati mentionat motivele de demise pot fi multe, exclus cauze grave (ex. furt, fals in acte, etc), daca postul este ocupat de o alta persoana pe periada ccc revenita la servici eu sunt titulara postului, nu?

Este interzisa doar concedierea , nu si incetarea c.i.m. cu acordul partilor sau prin demisie ori de drept.
In locul dvs a fost angajata o alta persoana ? Daca da, atunci dvs sunteti titulara postului ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatia muncii- drepurile mamei intorcerea la serviciu din concediu crestere copil oprescuelena oprescuelena buna ziua, copilul meu face 1 an si trebuie sa ma intorc la servici; conform legii ma pot intoarce cu 1 zi mai devreme de 1 an pt ca tatal copilului nu a ... (vezi toată discuția)
Concedierea unei mamici al carei sot este in concediu de crestere si ingrijire copil in varsta de pana la 2 ani. sanghe2100 sanghe2100 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa in clarificarea urmatoarelor aspecte: 1. In cazul in care o doamna se intoarce la serviciu imediat dupa concediul de ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie fara luna tatalui Piccolina83 Piccolina83 Daca tatal nu isi ia luna de CCC, cu cat timp trebuie sa ma intorc la munca pt a beneficia de stimulent pana la varsta de 3 ani a copilului? Este adevarat ca ... (vezi toată discuția)