Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... deteriorare apartament prin inundare de catre ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

deteriorare apartament prin inundare de catre proprietarul de la nivelul superior

Buna ziua .Locuiesc intr-un apartament de bloc si sistematic am fost inundat de catre locatarul de la etajul superior[de aproximativ 10 ori in ultimii 4 ani]Mentionez ca apartamentul este ocupat de catre chiriasi.Ieri am fost inundat din nou la care m-am ales cu degradarea peretilor,distrugere ventilator de evacuare aer din baie si distrugerea instalatiei electrice din baie .Am anuntat proprietarul si ca de obicei a refuzat sa vina la odiscutie.Anul trecut in urma altei inundari a locuintei am incercat sa discut cu chiriasul si acesta a devenit agresiv fiind si in stare de ebrietate Acum am hotarat sa-i actionez in instanta dar nu stiu pe cine :pe proprietar sau pe chirias.Deasemeni mentionez ca nu am o asigurare care sa acopere aceste daune
Orice pretentii ridicati ca urmare a prejudiciilor generate de inunudatie le ridicati strict impotriva proprietarului apartamentului
Dupa ce solutionati problema,faceti efortul si incheiati asigurarea facultativa a apartamentului care sa includa si riscul de inundatie
Daca se mai repeta problemele ,atunci nu mai desfasurati dv acte si actiuni catre partea vinovata,asiguratorul urmand a deschide dosar de dauna,va achite prejudiciile,pe care le recupereaza de la vinovat prin actiune in regres in instanta de judecata
multumesc,care sunt taxele de timbru si cum se calculeaza ,procentual sau arbitrar?