avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... deteriorare apartament prin inundare de catre ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

deteriorare apartament prin inundare de catre proprietarul de la nivelul superior

Buna ziua .Locuiesc intr-un apartament de bloc si sistematic am fost inundat de catre locatarul de la etajul superior[de aproximativ 10 ori in ultimii 4 ani]Mentionez ca apartamentul este ocupat de catre chiriasi.Ieri am fost inundat din nou la care m-am ales cu degradarea peretilor,distrugere ventilator de evacuare aer din baie si distrugerea instalatiei electrice din baie .Am anuntat proprietarul si ca de obicei a refuzat sa vina la odiscutie.Anul trecut in urma altei inundari a locuintei am incercat sa discut cu chiriasul si acesta a devenit agresiv fiind si in stare de ebrietate Acum am hotarat sa-i actionez in instanta dar nu stiu pe cine :pe proprietar sau pe chirias.Deasemeni mentionez ca nu am o asigurare care sa acopere aceste daune
Cel mai recent răspuns: anechitei , utilizator 15:51, 22 Iunie 2017
Orice pretentii ridicati ca urmare a prejudiciilor generate de inunudatie le ridicati strict impotriva proprietarului apartamentului
Dupa ce solutionati problema,faceti efortul si incheiati asigurarea facultativa a apartamentului care sa includa si riscul de inundatie
Daca se mai repeta problemele ,atunci nu mai desfasurati dv acte si actiuni catre partea vinovata,asiguratorul urmand a deschide dosar de dauna,va achite prejudiciile,pe care le recupereaza de la vinovat prin actiune in regres in instanta de judecata
multumesc,care sunt taxele de timbru si cum se calculeaza ,procentual sau arbitrar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare in instanta adeverinta inundatie asociatie proprietari Calinmatei2000 Calinmatei2000 Buna ziua, Detin un apartament in care nu locuiesc, este inchiriat. Apartamentul este la etajul 7. In trecut am fost inundatii multiple de la et 8 (eu la et ... (vezi toată discuția)
Apartamente cu polita de asigurare cocos 44 cocos 44 Apartamentul meu este asigurat prin polita la una din firmele existente;din pacate, in ultimii ani am suferit mai multe inundatii de la apartamentele ... (vezi toată discuția)
Adeverinta pentru asigurator de la administratorul blocului Nicusorneacsu Nicusorneacsu Buna ziua, Ma confrunt cu o problema si nu stiu cum sa reactionez fata de administrator. Am un apartament in Vaslui pe care il folosesc o data pe luna, cand ... (vezi toată discuția)