Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutor public judiciar - plata in rate cum platesc?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutor public judiciar - plata in rate cum platesc?

Buna ziua,

Daca instanta mi-a admis cererea de ajutor public judiciar in rate egale pe 24 luni cum trebuie sa platesc?

De platit voi plati lunar insa cum depun chitantele in original la dosar? Trebuie depuse lunar sau din cand in cand, respectiv la termene?

Va rog sa ma ajutati cum trebuie procedat, nu vreau sa pierdem procesul ca gresim noi sa depunem chitantele.

Multumesc,
Trebuie să plătiți ratele la timp și să păstrați chitanțele. Nu este necesar să depuneți chitanțele la dosar deoarece dacă nu plătiți fiscul se va îndrepta împotriva dvs și vă poate executa. Dacă doriți, puteți depune copiile chitanțelor și la dosar dar consider că nu este necesar.
Multumesc pentru raspuns.

Deci sa inteleg ca incheierea din camera de consiliu este executorie si atunci treaba ramane intre mine si ANAF.

Iar la sfarsitul procesului, daca voi castiga, cheltuielile de judecata reprezentand taxa judiciara de timbru achitata in rate va fi justificata de instanta prin acea incheiere din camera de consiliu?

Stiu ca la plata taxei judiciare de timbru chitanta trebuie depusa in original pentru a putea recupera banii ulterior procesului.

Pentru ca de ex eu pot ramane cu ratele 24 luni, dar procesul se poate termina in 16 luni.

Multumesc,
Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti si la ultimele intrebari, daca este corect rationamentul meu.

Multumesc,
Rationamentul corect este ca Incheierea din camera din consiliu este executorie, eu ramanand sa platesc la ANAF, iar instanta deja s-a pronuntat pe cheltuielile de judecata, procesul s-a inchis acum.