avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutor public judiciar - plata in rate cum platesc?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutor public judiciar - plata in rate cum platesc?

Buna ziua,

Daca instanta mi-a admis cererea de ajutor public judiciar in rate egale pe 24 luni cum trebuie sa platesc?

De platit voi plati lunar insa cum depun chitantele in original la dosar? Trebuie depuse lunar sau din cand in cand, respectiv la termene?

Va rog sa ma ajutati cum trebuie procedat, nu vreau sa pierdem procesul ca gresim noi sa depunem chitantele.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: seldom , utilizator 17:00, 30 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie să plătiți ratele la timp și să păstrați chitanțele. Nu este necesar să depuneți chitanțele la dosar deoarece dacă nu plătiți fiscul se va îndrepta împotriva dvs și vă poate executa. Dacă doriți, puteți depune copiile chitanțelor și la dosar dar consider că nu este necesar.
Multumesc pentru raspuns.

Deci sa inteleg ca incheierea din camera de consiliu este executorie si atunci treaba ramane intre mine si ANAF.

Iar la sfarsitul procesului, daca voi castiga, cheltuielile de judecata reprezentand taxa judiciara de timbru achitata in rate va fi justificata de instanta prin acea incheiere din camera de consiliu?

Stiu ca la plata taxei judiciare de timbru chitanta trebuie depusa in original pentru a putea recupera banii ulterior procesului.

Pentru ca de ex eu pot ramane cu ratele 24 luni, dar procesul se poate termina in 16 luni.

Multumesc,
Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti si la ultimele intrebari, daca este corect rationamentul meu.

Multumesc,
Rationamentul corect este ca Incheierea din camera din consiliu este executorie, eu ramanand sa platesc la ANAF, iar instanta deja s-a pronuntat pe cheltuielile de judecata, procesul s-a inchis acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata taxei de timbru leonida leonida buna seara,sunt in proces cu o SC,am avut judecarea pe fond la tribunal unde respectiva SC a cerut sa plateasca taxa de timbru esalonat si i sa admis cererea ... (vezi toată discuția)
Esalonare taxa timbru pe 36 luni Cris1971 Cris1971 Buna ziua, va rog raspundeti-mi la urmatoarea intrebare: Se poate esalona taxa de timbru pentru mai mult de 24 luni? Eu stiam ca nu. Fostul meu sot, pt ca-si ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru partaj viomari viomari Buna ziua, Am un proces de partaj la judecatoria sect.3 si am achitat contravaloarea taxei de timbru stabilita de catre d-na judecatoare, insa dupa 7 zile de ... (vezi toată discuția)