Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PLANGERE IMPOTRIVA SOLUTIILOR PROCURORULUI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PLANGERE IMPOTRIVA SOLUTIILOR PROCURORULUI

In anul 2014 rude a unui proprietar (6-7 persoane) au intrat peste chiriasi cu forta scotand usa din balamale, in prezenta politiei. Unul din chiriasi a fost sechestrat si batut, ceilalti au fost luati de gat si aruncati afara. A fost confiscata toata mobila din 3 camere. A fost chemata salvarea si politia la 112. In urma socului sotia chiriasului (care era deja bonlava, a facut un atac de panica si a stat apoi numai prin spitalul de psihiatrie, dupa care a decedat. Nu a existat o hotarare judecatoreasca.

Dosarul a fost clasat dupa ce aproape 3 ani au plimbat dosarul inte parchet si politie.

Au tecut de la raspunsul primit 28 de zile. Mai pot face plangere impotriva unui procuror (si unde) pentru solutionarea prin clasara dosarului.
Raspuns la ce? In baza la ce anume? Cu ce motivare?

Plangere, ce fel de plangere, privind faptul ca a clasat dosarul sau impotriva solutiei de clasare? Cu ce art. de lege a fost clasat?