Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa deschid o firma de sonorizari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa deschid o firma de sonorizari

Buna ziua,
as dori sa imi infiintez o firma de sonorizari.
Care ar fi tipul de firma potrivit pentru acest tip de activitate?
SRL,PFA,II ?
Care sunt avantajele si dezavantajele acestor trei tipuri?
Precizez ca nu am o diploma de activare in acest domeniu si as vrea sa mai lucrez cu un prieten.
Acesta din urma ar fii dispus sa lucreze si gratis, care ar fi modalitatea de angajare cea mai putin costisitoare ?
Multumesc
Buna ziua,
Din moment ce nu aveti calificare pe domeniul viitoarei firme, puteti derula activitate economica sub forma de SRL sau SRL-D, pentru PFA/ II este necesar de depus la Registru in dosarul de infiintare copii acte studii / certificari pe domeniul respectiv.
Puteti avea angajati cu contract de munca, aici se mentioneaza nr. de ore, orar, remuneratie. Daca vrea sa lucreze gratuit, puteti face contract de voluntariat.
Cu stima, echipa Reinvent Consulting
REINVENT CONSULTING, Consilier juridic