avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa deschid o firma de sonorizari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa deschid o firma de sonorizari

Buna ziua,
as dori sa imi infiintez o firma de sonorizari.
Care ar fi tipul de firma potrivit pentru acest tip de activitate?
SRL,PFA,II ?
Care sunt avantajele si dezavantajele acestor trei tipuri?
Precizez ca nu am o diploma de activare in acest domeniu si as vrea sa mai lucrez cu un prieten.
Acesta din urma ar fii dispus sa lucreze si gratis, care ar fi modalitatea de angajare cea mai putin costisitoare ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: REINVENT CONSULTING , Consilier juridic 15:38, 30 Iunie 2017
Buna ziua,
Din moment ce nu aveti calificare pe domeniul viitoarei firme, puteti derula activitate economica sub forma de SRL sau SRL-D, pentru PFA/ II este necesar de depus la Registru in dosarul de infiintare copii acte studii / certificari pe domeniul respectiv.
Puteti avea angajati cu contract de munca, aici se mentioneaza nr. de ore, orar, remuneratie. Daca vrea sa lucreze gratuit, puteti face contract de voluntariat.
Cu stima, echipa Reinvent Consulting
Ultima modificare: Vineri, 30 Iunie 2017
REINVENT CONSULTING, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce entitate(firma) la afacerea cu automate de cafea/ bauturi? Cosmin Onicianu Cosmin Onicianu Doresc sa deschid o afacere proprie cu automate de cafea/ bauturi (maxim 10-15 aparate momentan). As vrea sa stiu de unde sa incep. Ce tip de intreprindere ... (vezi toată discuția)
Pfa sau microintreprindere? ElenaU ElenaU Buna ziua, Vreau sa infiintez o plantatie in cursul acestui an/al anului urmator,urmand ca plantele recoltate sa fie vandute ulterior, insa nu stiu din ... (vezi toată discuția)
Societate comesciala Saniuta Saniuta Ce tipuri de societate comerciala imi da dreptul sa lucrez si in UE si care aste mai avantajoasa ????? (vezi toată discuția)