Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Reintregirea Familiei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Reintregirea Familiei

Buna ziua. As avea o nelamurire: sunt casatorita de putin timp cu un cetatean turc. Eu sunt stabilita in Franta. As dori sa aflu daca se poate, care sunt demersurile pt a putea veni si locui aici cu mine? Cum trebuie sa procedam? Precizez ca, casatoria s-a încheiat in fata starii civile a unei primarii din Turcia. Va multumesc.
Pentru inceput va trebui sa solicitati transcrierea certificatului de casatorie la starea civila de la locul dvs. de domiciliu. Ulterior sotul sa solicite reintregirea familiei.
[ link extern ]
Bună. Asta înțeleg. Dar certificatul în limba turcă și franceza. Asa l-am primit în original de la Istanbul. Problema e ca nu știu dacă mai trebuie tradus aici. Eu locuind în Franta
Nu puteti solicita inscrierea certificatului la ambasada din Franta ci doar la cea din Istanbul, ori transcrierea certificatului in Romania, la starea civila de la locul dvs. de domiciliu din buletin.